POMOC DLA MICHAŁA NA OPERACJĘ KRĘGOSŁUPA
Michał ma 16 lat i niestety bardzo zaawansowaną skoliozę, którą da się powstrzymać tylko operacyjnie. Pierwsze oznaki skoliozy pojawiły się w wieku 10 lat. Pomimo podjęcia rehabilitacji oraz intensywnych codziennych ćwiczeń skrzywienie pogłębiało się. Najszybszy przyrost nastąpił w okresie dojrzewania podczas znacznego wzrostu Michała. W związku z tym Michał został sklasyfikowany do operacji. Niestety metoda operacji w Polsce polega na całkowitym usztywnieniu kręgosłupa za pomocą implantów oraz metalowych prętów (prawie wszystkie kręgi), co u Michała wiąże się z dużym ryzykiem oraz bardzo skomplikowaną i długotrwałą operacją. Oprócz trwałego i nieodwracalnego usztywnienia (wyjmuje się dyski międzykręgowe i doprowadza do spojenia kręgów) to powrót do aktywności trwa długo. Dodatkowo dokonuje się cięcia na plecach wzdłuż kręgosłupa.
Michał bardzo lubi spacery, jednak po dłuższym czasie odczuwa dolegliwości bólowe. Również ćwiczenia są dla niego bolesne. Bez korekcji kręgosłupa bóle będą się nasilać i dochodzić będzie do różnych deformacji stawów lub innych dysfunkcji. Dodatkowo cały czas zmniejsza się pojemność płuc oraz występuje nacisk na narządy wewnętrzne.
Udało się jednak nawiązać kontakt z dr. Pedro Berjano z Włoch (https://www.asc-and-vbt.com/), który podjął się zoperowania Michała nowatorską metodą zwaną ASC – Anterior Scoliosis Correction. Jest to metoda operacji skoliozy, która jest alternatywą dla operacji usztywniającej kręgosłup, dzięki której można zachować pełną elastyczność kręgosłupa, a korekcję otrzymuje się dzięki odpowiednio poprowadzonym i umocowanym linom. Dodatkowo przeprowadzana jest metodą mało inwazyjną (dwa małe otwarcia z boku pleców), nie uszkadzającą mięśni, nie wymagającej transfuzji krwi, z minimalnym ryzykiem powikłań, czy infekcji. Do szkoły można wrócić do 4 tygodni, a do zajęć na w-f już po 6 tygodniach. Dodatkowo elastyczność kręgosłupa zostaje zachowana.
W przypadku tak zaawansowanej skoliozy operację trzeba będzie przeprowadzić dwuetapowo. Najpierw redukcja skoliozy o ok. połowę, a po kilku miesiącach dalsza korekcja.
Niestety operacja metodą ASC nie jest refundowana przez NFZ i choć jest tańsza niż w USA, gdzie została opracowana ta metoda, to koszty są ogromne. Tym bardziej, że w tym przypadku podwójne (dwie operacje).
Dlatego zwracamy się do Ciebie dzisiaj – z Twoją pomocą się uda. Prosimy o jakąkolwiek formę wsparcia, w tym o udostępnianie naszego apelu. Jesteście naszą nadzieją.
Bardzo dziękujemy za wszelką pomoc.
Rodzice
AKTUALIZACJA
Michał ma 17 lat cierpi na zaawansowaną skoliozę. Michał jest już po pierwszej operacji kręgosłupa i odzyskuje siły. Operację wykonał zespół dr Pedro Berjano z Włoch (https://www.asc-and-vbt.com/), który podjął się zoperowania Michała nowatorską metodą zwaną ASC – Anterior Scoliosis Correction. Lekarze są bardzo zadowoleni, bo wg nich Michał jest pierwszym pacjentem na świecie z tak zaawansowaną skoliozą u którego udało się wykonać operację z pełnym zachowaniem ruchomości kręgosłupa. Dziękujemy za okazane wsparcie oraz za pamięć o nas, jak również Waszą wiarę w siłę i wytrwałość Michała. Michał obecnie wykonuje ćwiczenia oddechowe, tak by nie zbierał się płyn w jamie klatki piersiowej oraz wykonuje ćwiczenia ruchowe. Czeka go też specjalistyczna rehabilitacja. Operacja trwała prawie cały dzień i oprócz korekty kręgosłupa obejmowała również resekcję żeber (torakoplastykę), a pobyt w klinice się przedłużył z planowanych standardowo 7 do 17 dni. W najbliższym czasie czekają nas dalsze konsultacje z dr Pedro Berjano oraz po trzech miesiącach od operacji będą przeprowadzone ponowne badania RTG klatki piersiowej, jak również kręgosłupa. Dr Pedro Berjano zdecydował również, że za ok. sześć miesięcy Michał będzie miał przeprowadzone dodatkowe pogłębione badania w klinice w Mediolanie.
Po tym okresie zostanie podjęta decyzja odnośnie terminu drugiej operacji.
Dr Pedro Berjano widzi szanse na dalszą korekcję, szczególnie odcinka piersiowego. Na razie druga operacja nie musi być przeprowadzona w trybie pilnym, z czego się bardzo cieszymy. Stale jednak istnieje ryzyko np. zerwania się linek podtrzymujących kręgosłup lub innych uszkodzeń, i jeśli będzie to miało wpływ na pogłębianie się skrzywienia, to szczególnie w okresie pierwszego roku po operacji niezbędna będzie operacja w trybie pilnym.
W związku z tym bardzo prosimy o dalsze wspieranie Michała w walce o lepszą przyszłość. Raz jeszcze dziękujemy za każdą formę pomocy i pozdrawiamy wraz z Michałem.
Pomóc Michałowi można dokonując wpłaty na konto:
Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawałek Nieba
Santander Bank
31 1090 2835 0000 0001 2173 1374
Tytułem: 3388 pomoc dla Michała Koston
wpłaty zagraniczne – foreign payments to help Michal:
Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawalek Nieba
PL31109028350000000121731374
swift code: WBKPPLPP
Santander Bank
Title: 3388 Help for Michal Koston
Aby przekazać 1% podatku dla Michała:
należy w formularzu PIT wpisać KRS 0000382243
oraz w rubryce ’Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%’ wpisać: 3388 pomoc dla Michała Koston
Michałowi można też pomóc poprzez wpłatę systemem Przelewy24: