POKONYWAĆ NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ, POKAZAĆ ŚWIAT PIĘKNIEJSZY, GDZIE NIE MA CIERPIENIA, A SĄ MARZENIA…
Jestem mamą 11 –letniej dziewczynki Olgi Pstrągowskiej, którą urodziłam 7.11.2005 roku w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu. Ze względu na rosnącą żółtaczkę przekazano córkę do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Tam po wykonanej transfuzji krwii i dalszej hospitalizacji podjęto decyzję o przekazaniu dziecka do Kliniki Gastroenterologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie w celu dalszego leczenia. 29.11.2005 roku córkę przewożono do tej kliniki, jednakże nie dotarła ona do niej ze względu na kolizję drogową karetki, w skutek czego Olga ponownie została przetransportowana do szpitala w Olsztynie.
Dalszy etap leczenia Olgi polegał na tym, iż mając 10 miesięcy i będąc pacjentem z atrezją zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych, po operacji Kasai, z marskością wątroby zostałą przyjęta do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie celem wykonania transplantacji wątroby, pobranej od swojego taty. Przebieg pooperacyjny był powikłany przedłużającą się wydolnością krążeniowo- oddechową z koniecznością długotrwałej sztucznej wentylacji i założenia tracheotomii. Kilka dni później na skutek niedopilnowania doszło u naszej córki do przemieszczenia rurki tracheotomijnej, ze spadkami saturacji, w następstwie czego zaobserwowano u niej objawy neurologiczne pod postacią drżeń, drgawek oraz niedowładu lewostronnego
Od tego czasu tak naprawdę rozpoczęła się walka o życie naszego dziecka. Obecnie Olga ma 11 lat, od urodzenia posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Jako uczennica klasy trzeciej jest objęta nauczaniem indywidualnym i specjalnym ze względu na swoją niepełnosprawność ruchową. Dopiero od trzech lat Olga próbuje stawiać samodzielne kroki nadal licząc na naszą pomoc. Stwierdzono u niej niedowład lewostronny, opóźnienie mowy ( do dnia dzisiejszego posługuje się pojedynczymi wyrazami lub monosylabami) i rozwoju psychomotorycznego. Cały czas pozostaje pod stałą opieką specjalistyczną. Ze względu na cechy porażenia mózgowego, dziecięcego pod postacią niedowładu połowicznego, lewostronnego, spastycznego głownie kończyn dolnych, systematycznego sprawdzania funkcjonowania przeszczepionego organu jesteśmy pod kontrolą takich poradni jak: Poradni Chorób i Transplantacji Wątroby- Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Poradni Alergologicznej tegoż samego szpitala, Poradni Wad i Postawy, Poradni Rehabilitacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. 28. 12. 2015 roku u Olgi stwierdzono również występującą padaczkę, która również mogła być związana z wypadkiem karetki, którą była transportowana do Centrum Zdrowia Dziecka. Od tego dnia systematycznie przechodzi badania w Poradni Neurologicznej Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Ponadto od momentu powrotu po przeszczepie do domu aż do dnia dzisiejszego trzy razy w tygodniu rehabilitujemy Olgę w Ośrodku Rewalidacyjno- Edukacyjno- Wychowawczego w Biskupcu, gdzie uczestniczy w zajęciach z naurologopedą, w zajęciach korekcyjno- kompensacyjnych oraz zajęciach rehabilitacyjnych. Niestety niezadawalające wyniki dotyczące padaczki wymagają od nas podawania coraz większej dawki leków padaczkowych i uczestnictwa w dodatkowych badaniach diagnostycznych.
Przedstawiając Państwu historię choroby i ciężkiego życia naszej córki , Olgi Pstrągowskiej – dziecka , które mimo ciężkich chwil cały czas walczy, chcemy prosić Państwa o pomoc finansową mającą na celu walkę z jej niepełnosprawnością. Codzienne, systematyczne podawanie leków immunosupresyjnych o stałych porach dnia i kosztowna rehabilitacja sprawiają, iż nie jesteśmy w stanie zakupić potrzebnych nam np. przedmiotów rehabilitacyjnych. Mieszkamy na wsi, więc duża część naszych finansów zostaje wydawana na paliwo do samochodu. Chcielibyśmy jeszcze pokazać naszej córce tej inny świat, piękniejszy świat, w którym nie ma cierpienia, a są marzenia. Dlatego chcielibyśmy spróbować zebrać fundusze, za które moglibyśmy kupić Oldze przyczepkę rowerową z napędem wolnobiegowym dla osób niepełnosprawnych. Nie jest ona w stanie samodzielnie jeździć rowerem a z naszą pomocą moglibyśmy wyruszać z nią na wędrówki rowerowe.
Pomóc Oldze można dokonując wpłaty na konto:
Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”
Bank BZ WBK
31 1090 2835 0000 0001 2173 1374
Tytułem: “802 pomoc dla Olgi Pstrągowskiej”
wpłaty zagraniczne – foreign payments to help Olga:
Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”
PL31109028350000000121731374
swift code: WBKPPLPP
Bank Zachodni WBK
Title: „802 Help for Olga Pstragowska”
Address: Poznanska 14/8, 84-230 Rumia, Poland
Aby przekazać 1% podatku dla Olgi:
należy w formularzu PIT wpisać KRS 0000382243
oraz w rubryce ’Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%’ wpisać “802 pomoc dla Olgi Pstrągowskiej”
Oldze można też pomóc poprzez wpłatę systemem Przelewy24: